Ako si správne vybrať objektív


Väčšina digitálnych zrkadloviek ktoré vám udrú do očí kvôli zaujímavej cene má jeden „malý“ nedostatok. A to taký, že v balení by ste márne hľadali objektív. V cene totižto dostanete iba telo fotoaparátu a objektív (objektívy) si musíte dokúpiť samostatne. Tu sa nám ponúka otázka: Ako si správne vybrať objektív? Nuž ale na toto (škoda najmä pre začiatočníkov) neexistuje exaktná odpoveď. Vybrať si musíte taký, aký vám bude najviac pre váš účel vyhovovať. Preto sa pozrime na to, ako sa objektívy rozdeľujú.

Objektív s pevným ohniskom alebo objektív so zoomom?

Objektív s pevným ohniskom disponuje vďaka svojej konštrukcii najkvalitnejšími optickými vlastnosťami, je kvalitnejší a svetelnejší ako zoom objektív. Problém môže byť však v tom, že takmer pre každú fotografovanú situáciu potrebujete iný objektív. Takže v tomto prípade za peniaze, ktoré možno ušetríte oproti zoom objektívom, je potrebné si zadovážiť dostatočne veľkú brašnu na kopu objektívov s pevným ohniskom a naučiť sa rýchlo ich meniť.



Zoom objektív, alebo objektív s premenlivou ohniskovou vzdialenosťou dokáže nahradiť (ako vyplýva z predchádzajúceho textu) niekoľko objektívov s pevným ohniskom, pretože disponuje určitým rozsahom ohnísk v ktorých je možné sa pohybovať. Naproti objektívom s pevným ohniskom sú však drahšie.



Objektívy podľa ohniskovej vzdialenosti.

Podľa ohniskovej vzdialenosti môžeme objektívy rozdeliť na základné, širokouhlé a teleobjektívy.

Základný objektív najvernejšie reprodukuje obraz ľudského oka a najčastejšie sa ako základný objektív používa objektív s ohniskovou vzdialenosťou 50mm.



Širokouhlé objektívy majú ohnisko niekde okolo 24mm a môžeme medzi ne zaradiť aj tzv. super širokouhlé objektívy, ktoré majú ohniskovú vzdialenosť 21mm a menej. Tieto objektívy snímajú scénu veľkým zorným uhlom a majú skutočne široký záber. Nehodia sa však na fotografovanie portrétov a je potrebné sa naučiť ich správne používať.



Teleobjektívy začínajú s ohniskovou vzdialenosťou niekde okolo 100mm a ich horná hranica je skutočne rôzna. Najbežnejšie je to však niekde okolo 200 až 300mm. S teleobjektívom je možné fotografovať objekty, ku ktorým nie je možné sa dostatočne priblížiť, ako sú divé zvieratá, podujatia v športových halách kde je masa ľudí a pod. Vďaka veľmi malej hĺbke ostrosti sú vhodné aj na fotenie portrétov a všetkého, čo chceme oddeliť od rušivého pozadia.



Niekde medzi teleobjektívom a základným objektívom sa nachádza aj tzv. objektív so stredným ohniskom, ktorého rozsah je 30 až 100mm. Tento typ objektívu je vhodný najmä na zhotovenie portrétnej fotografie a reprodukuje prirodzené zobrazenie.



Špeciálne objektívy

Do kategórie špeciálnych objektívov sa ďalej radia makroobjektív a „fisheye“ objektív, resp. objektív „rybie oko“.

Makroobjektív umožňuje fotografovať objekty v skutočnej veľkosti, to znamená že objekt veľkosti 1cm sa na snímači zobrazí vo veľkosti 1cm) a je schopný zaostriť na veľmi malé vzdialenosti. Pomocou tohto objektívu je možné fotografovať miniatúrne dianie v miniatúrnom svete.



„Rybie oko“ je objektív, ktorý sníma fotografovanú scénu v uhle 180° a viac. Jedná sa o širokouhlý objektív s charakteristickou deformáciou perspektívy.