Clona


Clona je vo fotografii mechanické zariadenie, ktoré umožňuje meniť priemer vstupného otvoru objektívu a tým ovplyvňovať množstvo vnikajúceho svetla. Veľkosť priemeru vstupného otvoru v porovnaní s ohniskovou vzdialenosťou objektívu sa nazýva clonové číslo.

Zmenou clonového čísla je možné manipulovať s výslednou svetlosťou fotografovanej scény. V kombinácii so správnym expozičným časom umožňuje presne nastaviť množstvo svetla pre správnu expozíciu. V princípe clona funguje ako dúhovka ľudského oka.

Dnes sa vo väčšine vyrábaných fotoaparátov používa clona, ktorú tvorí tenký kovový kotúč zložený z lístkov kosákovitého tvaru, ktoré sa prekrývajú tak, že v strede kotúča vytvárajú otvor. Pomocou ovládacieho mechanizmu, je možné meniť priemer nimi tvoreného otvoru.

Clonové číslo 

V súvislosti s clonou sa vo fotografii používa niekoľko pojmov, napríklad clonové číslo, veľkosť otvoru clony, clonenie, clona. Tieto pojmy však nie vždy vyjadrujú to isté. Hodnota clonového čísla je nepriamo úmerná k veľkosti otvoru clony, tzn. čím väčší otvor clony, tým menšie clonové číslo. Výraz „cloniť“ znamená brániť vnikaniu svetla, čiže zmenšiť otvor clony, a teda väčšie clonové číslo. Pojem clona môže okrem samotného mechanického zariadenia znamenať oboje z uvedených.

Veľkosť otvorenia clony a clonové číslo


Hĺbka ostrosti 

Hĺbka ostrosti je oblasť pred aj za rovinou predmetu na ktorý zaostrujeme, v ktorej sa predmety stále javia ako ostré. V bežných podmienkach, leží asi tretina rozsahu hĺbky ostrosti pred rovinou predmetu a dve tretiny za ňou. Veľkosť otvoru clony má vplyv na celkovú ostrosť snímky. Platí, že čím je otvor menší, tým sú lúče dopadajúceho svetla zo zachytávaného objektu užšie, a jeho obraz je tak na výslednom snímku ostrejší; so vzrastajúcim zaclonením (zväčšujúcim sa clonovým číslom) teda rastie aj hĺbka ostrosti. To znamená, že čím je clonové číslo menšie, tým je menšia aj výsledná hĺbka ostrosti. Vďaka vhodne nastavenej hĺbke ostrosti je možné izolovať fotografovaný objekt, čo je dôležité napríklad pri monotématickej fotografii.

Bokeh 

Výrazom bokeh sa vo fotografii označujú estetické kvality častí snímok, ktoré sa nachádzajú mimo roviny ostrosti. Vzhľad a tvar rozptylových krúžkov(oblastí, do ktorých sa zobrazí nezaostrený bod) ovplyvňuje veľké množstvo faktorov, mimo iných konštrukcia objektívu, tvar a počet lamiel clony a nastavené zaclonenie.

Za príjemne pôsobiace sú obvykle považované rovnomerne osvetlené rozptylové krúžky s neostrými okrajmi, rušivo naopak pôsobia ostro ohraničené mnohouholníky, ktoré vznikajú pri výraznejšom zaclonení, ak má clona v objektíve malý počet lamiel; tento efekt do istej miery obmedzuje použitie zakrivených lamiel. Samotná veľkosť otvoru clony samozrejme ovplyvňuje aj hĺbku ostrosti, takže čím viac je clona otvorená, tým sú rozptylové krúžky väčšie. Efekt je možné dosiahnuť aj úpravu obrázku v grafickom editore.