Fotenie bleskov


Búrka je prírodný jav, ktorý odjakživa rozdeľuje ľudstvo na dve skupiny. Jedna sa búrok bojí ako samotného diabla, tá druhá je búrkou fascinovaná. Jedincov radiacich sa k druhej skupine už určite napadlo, či by sa taký blesk nedal odfotiť. Ale samozrejme že dal. Chce to však nejaké to vybavenie, poriadnu dávku trpezlivosti a poznať zopár trikov.

Čo teda  potrebujem na fotenie bleskov?

Akýkoľvek fotoaparát, statív, dobré miesto v tme a každopádne aj zdravú dávku prirodzeného rešpektu, nakoľko na otvorenom priestranstve by ste si mohli so statívom počas búrky privodiť nepeknú situáciu. Takže hlavne opatrne, život ani zdravie sa nedajú vyhrať v lotérii.
Zámerne som spomenul že potrebujete akýkoľvek fotoaparát, pretože je jedno či máte obyčajný kompakt alebo zrkadlovku, záleží len na tom akú kvalitu chcete dosiahnuť.

  1. Digitálny kompakt. Fotoaparát umiestnite na statív na tmavé miesto a teraz máte niekoľko možností. Ak to váš fotoaparát umožňuje, nastavte režim s čo možno najdlhším expozičným časom a nízke ISO (napríklad ISO 100), aby na fotografii nevznikol výrazný šum a aby sa do nej nedostalo príliš veľa okolitého svetla (napr. z pouličného osvetlenia). Ideálne je použiť samospúšť s nastaveným najkratším časom, pretože pri manuálnom stlačení spúšte (aj keď sa to nezdá), pohnete fotoaparátom a fotka bude rozmazaná. Teraz už len zostáva cvakať jednu fotku za druhou a dúfať že sa nejaká podarí. Druhou možnosťou je použiť video režim. Je to síce primitívne riešenie a mnohí by ma za túto radu ukameňovali, ale je veľmi jednoduché a pre mnoho kompaktov azda aj jediné prijateľné riešenie. Po natočení dostatočného úseku s bleskami potom stačí použiť softvér, ktorý umožní exportovať z videa jednotlivé snímky a fotografie sú na svete. Niekde medzi prvou a druhou je ešte tretia možnosť a to použiť sekvenčné snímanie. Tu budú možnosti nastavenia zrejme veľmi obmedzené, takže treba len vyskúšať cvakať a cvakať až kým neprídete na to, ktorý spôsob je pre váš fotoaparát ten najvyužiteľnejší. Takýmito fotografiami možno získate obdiv svojich kamarátov, prípadne rodiny, ale nič to nezmení na tom, že budú na nízkej úrovni. Fotografie takéhoto typu si môžete prehliadnuť aj vo fotogalérii, ktorá sa nachádza TU.
      
  2. Zrkadlovka. S dobre nastavenou zrkadlovkou sa dajú zhotoviť zábery, ktoré nejednému divákovi vyrazia dych. Stojí za tým však tiež poriadna dávka trpezlivosti a skúseností. Povinnou výbavou je opäť statív a vyčkávanie na tmavom mieste. Opäť upozorňujem, že niekde v úkryte, aby jeden z bleskov nebol vašim posledným. Veľmi  vhodná bude v tomto prípade aj diaľková spúšť. Objektív namierte na miesto, kde sa vyskytujú blesky a podľa potreby zaostrite (pre začiatok vyskúšajte na nekonečno). ISO nastavte na hodnotu 100. Fotoaparát nastavte na režim priority clony s hodnotou clony okolo 11. Tým zabezpečíte dostatočne ostrú kresbu, a zároveň dostatočne dlhý expozičný čas. A teraz už len cvak, cvak, cvak a jeden zo 100 záberov vám určite vyjde.

Toto sú však len odporúčania pre zhotovenie prvotných záberov a postupom času si každý nájde svoj systém a nastavenia, ktoré mu najviac vyhovujú. Takže nezostáva mi nič iné, ako popriať vám šťastný lov.

Ak chcete vedieť či a kde sa aktuálne na našom území nachádza nejaká tá búrka, môže vám pomôcť nasledujúci radar bleskov, prípadne sa pozrite priamo stránku www.lightningmaps.org

Aktuálna poloha búrok nad Európov (zdroj: www.blitzortung.org)