Pre mnohých z nás je kúpa fotoaparátu nie celkom bežnou záležitosťou, ale skôr sviatkom na ktorý sme sa dlhšiu dobu pripravovali. Najmä finančne samozrejme. A aj kvôli tejto skutočnosti je dôležité sa o svoju fototechniku patrične starať a dávať na ňu pozor, aby sme si zbytočne nevynútili ďalšie náklady na prípadné opravy zanedbanej techniky. Toto platí bez výnimky pre všetky fotoaparáty, či už kompakty alebo zrkadlovky, avšak pri kompaktných fotoaparátoch je starostlivosť výrazne zjednodušená už samotnou konštrukciou fotoaparátu.
Aké nástrahy na nás môžu číhať?
Všeobecne platí: Pokiaľ nemáte vodotesný fotoaparát, vodotesné púzdro, prípadne iný druh vodeodolnej a prachuvzdornej ochrany, tak pohyb v príliš prašnom prostredí, piesku, vode (obzvlášť slanej) a vlhku je veľmi nebezpečný a treba byť nanajvýš opatrný.
Dobrým príkladom je neopatrné nakladanie s fotoaparátom na pláži počas dovolenky. Piesok je veľký nepriateľ všetkých mechanizmov, fotoaparáty nevynímajúc a nedostatočná ochrana môže váš aparát nenávratne poškodiť. Osobne som takto "vylepšil" kompakt a odvtedy sa neotvára mechanická krytka objektívu. Zrnko piesku, alebo prachu sa totižto môže zaseknúť medzi akékoľvek pohyblivé časti a tam začne plochy pekne škriabať, obrusovať, čiže nenávratne ničiť. Ak máte podozrenie že máte vo fotoaparáte (objektíve) piesok, tak ho nepoužívajte až kým nebude vyčistený.
Ešte väčšiu šarapatu môže narobiť agresívna slaná voda, ktorá keď sa vám dostane do fotoaparátu, alebo objektívu, tak vám najmä v prípade zrkadlovky zrejme pokazí dovolenku. Tu je totižto nevyhnutné čo najskôr vyhľadať servis a dúfať že sa im podarí techniku ešte zachrániť. V tomto prípade totižto neplatí že kým fotoaparát nebudete používať tak sa stav poškodenia nezhorší, takže do servisu skutočne treba ísť čo najskôr, najlepšie ihneď.
Ak sa vám podarí fotoaparát nie len ošpliechať, ale rovno utopiť, treba ihneď vybrať všetky baterky, rozobrať, nechať vysušiť a dúfať. V každom prípade treba navštíviť aj servis, najmä ak sa jedná o zrkadlovku, alebo drahší kompakt.
K uvedeným typom poškodenia by nemalo dôjsť, pokiaľ budete opatrní, nebudete liezť s fotoaparátom do vody (ak sa samozrejme nejedná o vodotesný fotoaparát), nebudete ho držať v blízkosti prachu a piesku, nebudete ho používať v rozvírenom prachu a piesku (napr. na pláži vo vetre) a už vôbec nie v takomto prípade meniť objektívy. Tieto činnosti môžete však vykonávať ak si zadovážite nejaké vhodné vodotesné púzdro na váš fotoaparát, ktoré zabráni nie len vniknutiu vody, ale aj prachu a piesku. Tieto púzdra však okrem toho že sú pomerne drahé, výrazným spôsobom znižujú aj ovládateľnosť fotoaparátu.
Ako a čím čistiť?
Dnes sú bežne dostupné rôzne sady na čistenie optiky, ktoré spravidla obsahujú ofukovací balónik, handričku z mikrovlákna, čistiace pero, prípadne aj čistiaci roztok/gél. Takáto sada bude na bežné čistenie každému postačovať. Existujú aj rôzne čistiace pomôcky napr. na čistenie snímača, ale tým ktorí si "vygooglili" tento článok aby získali nejaké prvotné informácie o čistení fototechniky, tak tým rozhodne neodporúčam pokúšať sa doma vyčistiť snímač. Chce to veľa skúseností a nemenej odvahy, preto zatiaľ zostaneme pri bežnom čistení
Ofukovací balónik slúži na vyfúkanie prachu z povrchu, zo špár a závitov objektívu, filtrov aj tela a zvnútra tela. Tiež ním treba raz za čas vyfúkať krytky objektívov. Tieto balóniky sú zväčša vybavené dvojcestným ventilom, ktorý vyfúknutý prach nenasaje naspäť do balónika (to je dôležité, nakoľko nechceme po vyfúknutí prach balónikom opäť nasať a potom ním "bobmbardovať" iné miesto v domnení, že robíme správnu vec).
Čistiace pero je zas veľmi kompaktný pomocník, ktorý má spravidla v jednej strane ukrytý jemný, vysúvací štetec a na druhej strane akúsi tyčinku s grafitovým práškom. Štetcom treba zvonku "povymetať" všetky kúty objektívu aj tela fotoaparátu, filtrov, blesk, hľadáčik a pod. Pri čistení nezabudnite objektív aj vyzoomovať, vysunúť blesk, skrátka odhaliť všetky plochy kde by sa mohli usádzať nečistoty. Štetec ani grafitovú plochu však nepoužívajte vo vnútri tela! Grafitová plôška slúži na očistenie optiky od mastnoty, odtlačkov prstov a na vyplnenie prípadných škrabancov.
Čistiaci roztok/gél. Existuje mnoho druhov a foriem čistiacich roztokov/gélov/sprejov. Používať ho treba vždy podľa pokynov výrobcu. Je však potrebné vybrať si taký, ktorý nepoškodzuje antireflexnú vrstvu objektívu. Slúžia na odstránenie nečistôt, mastnoty a pod. z objektívov a filtrov.
Handrička z mikrovlákna je pri čistení optiky neoceniteľným pomocníkom každého fotografa, pretože dokáže veľmi účinne odstrániť všetky nečistoty aj bez použitia čistiaceho roztoku. Navyše je antistatická.
Na záver ešte zostáva dodať, že netreba robiť paniku hneď ako pri fotografovaní uvidíte v hľadáčiku nečistotu. Na fotografii by sa nemala ukázať, iba ak sa jedná o väčšiu nečistotu v objektíve. Vtedy ho treba dať prečistiť v servise. Inak to môže byť nečistota na hranole, alebo matnici, ktoré nebude mať vplyv na výslednú fotografiu a bude vás obťažovať "len" počas komponovania. Matnica aj hranol sa dajú vyčistiť v servise. Ak ste spozorovali nečistoty na fotografii, tak bude potrebné vyčistiť snímač. Väčšina zrkadloviek má vstavané vlastné čistenie snímača, kde sa po spustení otrasmi snímač snaží "oprášiť". Toto však nemusí byť účinné ak je špina nalepená na snímač. Vtedy treba navštíviť servis, kde tieto úkony bežne robia. Skúsení odborníci to dokážu s trochou trpezlivosti aj doma, ale o tom snáď zas niekedy inokedy.
=MH=