Citlivosť je zároveň jedným z troch parametrov určujúcich expozíciu. Hodnota citlivosti ISO sa pohybuje obvykle v rozmedzí od 100 do 3200.
Vzťah medzi citlivosťou, clonou a časom.
Dvojnásobná citlivosť znižuje potrebný expozičný čas na polovicu, teda pri dvojnásobnej citlivosti stačí pre rovnakú úroveň expozície iba polovica dopadajúceho svetla. V tomto prípade môžeme upraviť zostávajúce dva parametre (čas a clonu) a to tak, že buď skrátime expozičný čas, alebo zvýšime clonové číslo. Skrátenie expozičného času umožní „zmraziť“ pohyb na scéne, výsledkom vyššieho clonového čísla bude väčšia hĺbka ostrosti. Rovnako to však platí aj opačne. Pri potrebe zaznamenať pohyb na fotografovanej scéne (dlhší expozičný čas), alebo keď chceme oddeliť objekt od pozadia (nižšie clonové číslo), sa citlivosť ISO zmenšuje.
Vplyv citlivosti na kvalitu fotografie.
Ako bolo povedané, vyššou citlivosťou dosiahneme kratší expozičný čas, čo nám umožňuje pri vyšších hodnotách citlivosti napríklad fotiť za tmy bez použitia statívu. Výsledná fotografia tak nebude rozmazaná, ale bude na nej výrazný šum. Ten kazí kvalitu fotografie, znižuje jej ostrosť, pohlcuje detaily a ničí inak ostré farebné prechody. Niektoré fotoaparáty disponujú aj procesom tzv. odšumovania, kde sa fotoaparát snaží výslednú snímku vyčistiť, no všetko sa to opäť deje na úkor jej kvality. Preto ja osobne odporúčam aj pri nočných fotografiách používať nižšie ISO v kombinácii so statívom.
ISO 800 |
ISO 100 |
Vplyv citlivosti na šum |